Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. ufundowała sprzęt do testów na SARS-CoV-2

Szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim wzbogacił się o analizator i komorę laminarną do molekularnego wykrywania RNA patogenów przy użyciu reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT–PCR). Sprzęt trafił do PPZOZ dzięki finansowemu wsparciu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Analizator wraz z komorą laminarną o wartości 330 tys. zł pozwoli na wykrywanie nie tylko koronawirusa SARS-CoV-2, ale także innych biologicznych czynników chorobotwórczych. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu znacząco zwiększy się dostęp do badań – nie tylko dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego, ale też ościennych miast i gmin.

Warto podkreślić, że nawet jeżeli w pewnym momencie epidemia koronawirusa się skończy, to PPZOZ będzie mógł urządzenie wykorzystywać do oznaczania innych patogenów chorobotwórczych w okresie zwiększonej zachorowalności (zwłaszcza wirusów grypy), a także do wykrywania bakterii Clostridium Difficile, która jest odpowiedzialna za większość zakażeń szpitalnych.

Serdecznie dziękujemy Senator RP, Ewie Gawędzie oraz Zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. za wsparcie Szpitala w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim!

Kategorie