PUNKT POBRAŃ WYMAZÓW

Dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim informuje, że w związku z decyzją Dyrektora Śląskiego OW NFZ punkt pobrań materiału biologicznego do przeprowadzania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 działający przy Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim z dniem 21 czerwca 2021 roku zostaje zlikwidowany.

 

MOBILNY PUNKT POBRAŃ WYMAZÓW NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA  

 

Informujemy, że od dnia 18 czerwca 2020 r. działa mobilny punkt pobrań wymazów na obecność koronawirusa, tak zwane drive-thru:

 

– przy Szpitalu w Rydułtowach – ul. Plebiscytowa 47

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PUNKTU POBRAŃ:

 

– PACJENCI Z OBJAWAMI CHARAKTERYSTYCZNYMI DLA COVID-19 (lekarz POZ w wyniku teleporady lub wizyty domowej wystawia skierowanie zlecenie testu w systemie elektronicznym).

 

– OSOBY UDAJĄCE SIĘ DO SANATORIUM – wymaz można wykonać nie wcześniej niż  4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Warunkiem pobrania wymazu jest wystawienie zlecenia przez sanatorium w systemie elektronicznym (platforma EWP).

 

 – OSOBY KIEROWANE PRZEZ KRUS NA TURNUSY REHABILITACYJNE W ZAKŁADACH REHABILITACJI LECZNICZEJ – wymaz można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem turnusu.

 

HARMONOGRAM PRACY PUNKTU POBRAŃ:

 

– przy Szpitalu w Rydułtowach – codziennie od 12:45 do 17.00

 

Wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu:   (32) 506 50 86

Rejestracja czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 07:00 do 21:00


JAK ZROBIĆ BADANIE

 

Na badanie zabierz ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz długopis. W przypadku osób udających się do sanatorium konieczne jest zabranie skierowania do sanatorium.

Na godzinę przed planowanym wymazem nie należy przyjmować posiłków i płynów oraz stosować aerozoli do nosa lub gardła.

 

CO OZNACZA WYNIK TESTU

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

 

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.