PUNKT POBRAŃ WYMAZÓW

MOBILNE PUNKT POBRAŃ WYMAZÓW NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA  

 

– przy Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim – ul. 26 Marca 51

– przy Szpitalu w Rydułtowach – ul. Plebiscytowa 47

 

HARMONOGRAM PRACY PUNKTU POBRAŃ:

 

– przy Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim –  pon. w godz. od 08:00 do 19:00, wt. – pt. od godz. 11:00-19:00, sob. i ndz. w godz. od 9:00 do 17:00

– przy Szpitalu w Rydułtowach – codziennie od 12:45 do 17.00

 

Numer kontaktowy do punktu pobrań w Wodzisławiu Śląskim – (32) 506 50 86

Numer kontaktowy do punktu pobrań w Rydułtowach – 538 620 079

 

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PUNKTU POBRAŃ:

 

– PACJENCI Z OBJAWAMI CHARAKTERYSTYCZNYMI DLA COVID-19 (lekarz POZ w wyniku teleporady lub wizyty domowej wystawia skierowanie zlecenie testu w systemie elektronicznym).

 

– OSOBY UDAJĄCE SIĘ DO SANATORIUM – wymaz można wykonać nie wcześniej niż  4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Warunkiem pobrania wymazu jest wystawienie zlecenia przez sanatorium w systemie elektronicznym (platforma EWP).

 

 – OSOBY KIEROWANE PRZEZ KRUS NA TURNUSY REHABILITACYJNE W ZAKŁADACH REHABILITACJI LECZNICZEJ – wymaz można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem turnusu.

 


JAK ZROBIĆ BADANIE

 

Na badanie zabierz ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz długopis. W przypadku osób udających się do sanatorium konieczne jest zabranie skierowania do sanatorium.

Na godzinę przed planowanym wymazem nie należy przyjmować posiłków i płynów oraz stosować aerozoli do nosa lub gardła.

 

CO OZNACZA WYNIK TESTU

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

 

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.