Zakończyliśmy termomodernizację wodzisławskiego szpitala

Zakończyła się termomodernizacja pawilonu głównego szpitala w Wodzisławiu Śląskim. Zrealizowanie tej wartej ponad 4,5 mln inwestycji umożliwiły środki unijne, a także wsparcie udzielone przez powiat.

 

 

DSC_7831

 

Ocieplenie budynku szpitala w Wodzisławiu Śląskim to jedna z większych tegorocznych inwestycji Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., przy wsparciu powiatu wodzisławskiego. Wniosek na remont szpitala dyrekcja placówki złożyła już w 2011 roku, ale wtedy trafił on na listę rezerwową. Z początkiem tego roku władze województwa śląskiego zdecydowały jednak zakwalifikować wniosek do unijnego wsparcia, dzięki czemu pojawiła się szansa na otrzymanie 85% dofinansowania inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe 15% stanowiło wkład własny. Tę kwotę, w związku z trudną sytuacją finansową PPZOZ, dyrektor szpitala Bożena Capek pozyskała z budżetu powiatu wodzisławskiego. – To oczywiste, że choć sytuacja finansowa nie jest łatwa, to gdy pojawiła się okazja pozyskania znacznych środków zewnętrznych na zadanie, którego sami nie bylibyśmy w stanie sfinansować, decyzja o wsparciu szpitali mogła być tylko jedna – wyjaśnia starosta Tadeusz Skatuła. Dzięki decyzji władz powiatu i szybkim działaniom podjętym przez dyrekcję PPZOZ, w krótkim czasie budynek wodzisławskiego szpitala zmienił się nie do poznania. Zniknęła bowiem elewacja pamiętająca jeszcze czasy poprzedniej epoki. Zastąpiła ją nowa, szarogranatowa. – Prace budowlane polegały przede wszystkim na wykonaniu izolacji murów, dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacji centralnego ogrzewania – wylicza Bożena Capek. Poza ociepleniem i odmalowaniem budynku zastosowano także nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii, czyli kolektory słoneczne. Na budynku kotłowni zainstalowanych zostało łącznie 100 solarów.  To energooszczędne rozwiązanie zostanie wykorzystane do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Jak wynika ze wstępnych obliczeń szpitala, rachunki za centralne ogrzewanie zmniejszą się o około 280 tysięcy zł w skali roku. Inwestycja z pewnością przyniesie więc szpitalowi spore oszczędności. Dodatkowym atutem jest ograniczenie emisji dwutlenków siarki, węgla, azotu i pyłów do atmosfery, co w przypadku miast w górnośląskich aglomeracjach ma równie duże znaczenie jak poprawa komfortu cieplnego i estetyki budynków.

Termomodernizacja szpitala w Wodzisławiu Śl. odbyła się dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kategorie
Przetłumacz »